Nawigacja

Gdzie szukać pomocy? Godziny pracy specjalistów szkolnych Zadania pedagoga szkolnego, psychologa szkolnego i pedagoga specjalnego Artykuły Pedagog szkolny - czyli kto? Doradztwo zawodowe Materiały edukacyjne

Specjaliści szkolni

Artykuły

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Przemoc ma nie tylko wymiar agresji fizycznej, słownej czy ekonomicznej. To także karanie milczeniem, parentyfikacja, manipulacja czy nadopiekuńczość.

➡️ Karanie dziecka milczeniem lub ignorowanie przekazuje mu wiele niejasnych sygnałów. Dziecko nie wie, czy zachowało się niewłaściwie, i co powinno zrobić, aby rodzic ponownie zwrócił na nie uwagę i poświęcił mu czas. Osoby, które karano milczeniem, często dorastają w poczuciu, że są nieważne. Mają problem, żeby mówić o swoich potrzebach i emocjach.

➡️ Parentyfikacja to sytuacja, gdy dziecko przejmuje obowiązki i rolę dorosłego np. musi regularnie zajmować się młodszym rodzeństwem, staje się odpowiedzialne za codzienne obowiązki domowe, takie jak sprzątanie, gotowanie, robienie zakupów, często kosztem swojego wolnego czasu i troski o własne potrzeby. Zjawisko występuje również, kiedy dziecko staje się powiernikiem rodzica i przejmuje na siebie jego problemy, lęki czy frustracje. Petryfikacja negatywnie wpływa na dziecko, jego rozwój emocjonalny, psychiczny oraz poczucie bezpieczeństwa.

➡️ Kiedy rodzic wykorzystuje emocje dziecka, aby osiągnąć swoje cele, stosuje manipulację np. wzbudza w dziecku poczucie winy za to, że nie postąpiło zgodnie z jego oczekiwaniami lub wymusza zachowania poprzez zastraszanie. Manipulacja niszczy zaufanie i uczy, że relacje oparte są na kontroli i spełnianiu oczekiwań drugiej osoby, a nie na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

➡️ Rodzic, który nie pozwala dziecku na samodzielność, podejmowanie decyzji i popełnianie błędów, zaburza jego rozwój emocjonalny i społeczny. Wyręczanie w codziennych, prostych czynnościach i nadmierna kontrola sprawiają, że dziecko w przyszłości może mieć problemy z poczuciem niezależności i pewnością siebie.

W Centrum wsparcia dla dzieci i młodzieży rozmawiamy z młodymi osobami, które doświadczają różnych form przemocy i mierzą się z problemami w domu. Staramy się zapewnić im realną pomoc i sprawiamy, że nie są same ze swoimi trudnościami.

-------------------------------------------

Zadanie realizowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, finansowane przez Ministra Zdrowia.

#CentrumWsparcia #TelefonZaufaniadlaDzieciiMłodzieży #MinisterstwoZdrowia #FDDS #FundacjaDajemyDzieciomSiłę Ministerstwo Zdrowia

 

 

Zaburzenia lękowe u dzieci i młodzieży

Jak_pracować_z_uczniem_z_zaburzeniami_lękowymi..docx

Zaburzenia_lękowe_u_dzieci_i_młodzieży.docx

Uczeń_z_zaburzeniami_lękowymi.docx

 

OSTRZEŻENIE DLA RODZICÓW: To nie są żelki mto nowy śmiertelny narkotyk

https://zdroweporadniki.pl/informacje/ostrzezenie-dla-rodzicow-sa-zelki-mto-nowy-smiertelny-narkotyk/?fbclid=IwAR2mhzzCLplaVp-AHlb4I_2mYpGM51Y8g38dbP7de-g7k_Rl153dk8p0lhg

 

Dzieci nas naśladują

https://www.facebook.com/dziecisawazne/videos/720097761752195/UzpfSTEwMDAwMTgzNjczMTQ2MDozMDI0NTgyMDQ0Mjc5NjU3/?id=100001836731460

Ustawa_o_przeciwdzialaniu_przemocy_w_rodzinie(1).pdf

Czyny_karalne.pdf

Zagrozenia.pdf

Uzycie_wizerunku.pdf

Ochrona_dobr.pdf

Uczen_u_prawnika.pdf

DemoralizacjaNieletnich.pdf

Wplyw_programow_reality_show_na_psychike_dziecka.doc

Wplyw_telewizji_i_koputera_na_rozwoj_emocjonalny_dziecka.docx

Dziecko_z_depresją.pdf

cik-prawny-rodzice.doc

ADHD_-_poradnik_dla_rodzicow.pdf

Gry_planszowe.doc

Motywowanie_do_nauki.doc

Gry_komputerowe.doc

Blizej_siebie_-_dalej_od_narkotykow.docx

Dekalog_madrego_rodzica.docx

Jak_kochac_i_wymagac._Poradnik_dla_rodzicow.pdf

Jak_przygotowac_dziecko_do_nauki_w_kl._IV.docx

Dekalog_dla_rodzicow.doc

Jak_byc_blizej_z_dzieckiem.doc

Poczatek_roku_szkolnego_.docx

Kłopoty_ze_złością.doc

Jak_byc_bezpiecznym_w_Internecie.docx

 

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Przemysła II w Kępnie
    Kępno, ul. Tysiąclecia 1
    63-600 Kępno
  • 627822889

Galeria zdjęć