Klasy VI A i VI D w listopadzie 2019 r. odwiedziły Wrocław – stolicę Dolnego Śląska.
Najpierw podziwialiśmy Panoramę Racławicką, ogromny obraz zamieszczony w specjalnie do tego wybudowanej rotundzie. To dzieło Jana Styki, Wojciecha Kossaka i in. malarzy z lat 1893-1894 upamiętniające 100. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej – bitwy stoczonej 4 IV 1794 r. pod Racławicami z udziałem słynnych kosynierów pod wodzą gen. Kościuszki. Potem udaliśmy się do Muzeum Narodowego, gdzie oglądaliśmy m. in. obrazy Jana Matejki, Juliusza Kossaka czy Artura Grottgera oraz niezwykle interesującą wystawę „Cudo-Twórcy” prezentującą rzemiosło i sztukę zdobniczą, sztukę Wschodu i współczesną ceramikę i szkło.
Pełni wrażeń skierowaliśmy następnie nasze kroki na Plac Solny. Zeszliśmy do poniemieckiego schronu z czasów II wojny światowej, w którym obecnie znajduje się Muzeum Rozrywkowe Światowego Kina Moviegate. Tam najpierw uczestniczyliśmy w warsztatach „Szalonego Naukowca”, który wykonywał wiele ciekawych eksperymentów z ciekłym azotem. Mogliśmy np. puszczać parę ustami i nosem niczym smok. Potem obejrzeliśmy wystawę z oryginalnymi kostiumami i rekwizytami prosto z planu filmowego największych światowych produkcji (np. „Harry Potter”, „Gwiezdne wojny”, „Bękarty wojny”). Odkrywaliśmy też sekrety fizyki w laboratorium iluzji.
Bardzo zadowoleni, po krótkim odpoczynku w Pasażu Grunwaldzkim, obkupieni w pamiątki a także modne w tym sezonie kolorowe skarpetki, wróciliśmy wieczorem do Kępna.
12 listopada wybraliśmy się do Muzeum Ziemi Kępińskiej na lekcję muzealną
pt. „Potwory i ZwierzoStwory w pracowni Artysty”. Zwiedziliśmy wystawę, która
przybliżyła nam twórczość malarza Tadeusza Piotra Potworowskiego, który był
związany z naszym miastem. Dowiedzieliśmy się jak wygląda pracownia artysty malarza,
co najczęściej przedstawiał w swojej twórczości malarskiej T.P. Potworowski.
Na koniec mieliśmy świetną zabawę, tworzyliśmy artystyczne kleksy, a z nich swoje
potwory, To była ciekawa i pouczająca lekcja.
Klasa II c z wychowawczynią
Lidią Radczak
Już w piątkowe przedpołudnie 8 XI uczniowie zgromadzili się w sali, by uczcić to najważniejsze święto narodowe. O symbolicznej godzinie 11:11 uroczyście odśpiewano wszystkie zwrotki hymnu państwowego.
Zaprezentowany przez szkolnych artystów przejmujący montaż słowno-muzyczny w przystępny sposób przybliżał naszą niełatwą drogę ku odzyskaniu niepodległości. Pomagał zrozumieć młodym odbiorcom, dlaczego tak wielu rodaków ukochało wolność i przelało za nią krew. A często byli to młodzi chłopcy, ich rówieśnicy. Ustawiony w centralnym miejscu dekoracji brzozowy krzyż przypominał wszystkich poległych za ojczyznę. Jak mówią słowa piosenki „Czerwonych Gitar”, wykonanej podczas uroczystości: „W szczerym polu biały krzyż nie pamięta już, kto pod nim śpi”. Dlatego ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie, abyśmy my żyli w wolnym kraju. I takie przesłanie zapewne wynieśli uczniowie z akademii, którą przygotowali nauczyciele: E. Mamczak i A. Wiśniowska (scenariusz), K. Guziałek i W. Jurczenia (oprawa muzyczna), A. Feja (dekoracje).
22 października 2019 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Laskach odbył się I Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Lokalnych Twórców. Nasze uczennice bardzo pięknie się w nim zaprezentowały. W kategorii klas IV-VI Iga Rogowska z kl. V A zajęła I miejsce, a Natasza Hanas z kl. VI C -II miejsce. W kategorii klas VII-VIII Kaja Szyszka z kl. VII D zajęła również I miejsce. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Dnia 25.10. 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Kępnie odbyła się Uroczystość Pasowania na Ucznia. Dzieci w tym dniu przybyły do szkoły odświętnie ubrane. Uczniowie z Samorządu Szkolnego i klasy V b, VIII b i d, pod kierunkiem pani Iwony Balcerek przygotowali część artystyczną oraz zadania, które pierwszaki musiały wykonać, aby zostać pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Pytania, na które odpowiadały dzieci dotyczyły szkoły, do której uczęszczają, odpowiadali na szereg zagadek, które przygotowały koleżanki z klas starszych. Następnie dzieci przeszły próbę odwagi. Musiały rozpoznać przedmiot znajdujący się w dużym pudle oraz wypić napój odwagi! Potwierdzeniem zdanego egzaminu było odciśnięcie przy swoim nazwisku pieczęci własnym kciukiem. Po otrzęsinach uczniowie klas I złożyli uroczyste Ślubowanie na Sztandar Szkoły a następnie wicedyrektor Piotr Oleś wielką, symboliczną kredką pasował uroczyście każdego pierwszaka na UCZNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3. Dzieci otrzymały upominki od Rady Rodziców i pamiątkowe dyplomy
od wychowawców, którymi są: Dorota Kubera i Aleksandra Feja.
Na zakończenie wszyscy udali się do swoich sal lekcyjnych na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Iwona Balcerek
28 października br. w naszej szkole odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. W konkursie wzięło udział 8 uczniów z klas ósmych. Uczestnicy musieli rozwiązać 25 zadań zamkniętych i 7 otwartych. Aby przejść do kolejnego etapu należało zdobyć co najmniej 80% punktów możliwych do uzyskania.
Do etapu rejonowego przeszła Hanna Krymiec z kl. 8 a, której opiekunem jest pani Renata Siudy.
Trzymamy kciuki za Hanię i życzymy Jej sukcesów w kolejnych etapach.
W dniu 25 października 2019 roku odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. W uroczystości wziął udział Przewodniczący Rady Rodziców Marcin Trojak. W imieniu Rady Rodziców złożył życzenia wszystkim pierwszakom oraz wręczył każdemu z nich słowniki ortograficzne.
Jak co roku nasi uczniowie włączyli się w akcję "Sprzątanie Świata". 20 września posprzątaliśmy teren naszej szkoły a także obszar Kosiru, Kopca i Dworca Zachodniego. Pracowaliśmy dzielnie z wielkim zaangażowaniem, zbieranie i segregowanie śmieci może być przyjemne. Brawo My!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sprzątanie świata.
4 października obchodzono w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym dniu „tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. W czasie przerw międzylekcyjnych egzaminatorzy - uczniowie pełnili patrole egzaminacyjne i zaopatrzeni w losy przepytywali kolegów i nauczycieli ;) Każdy, kto poprawnie odpowiedział na zadane pytania, otrzymał odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Ponadto uczniowie klas czwartych wzięli udział w grupowych rozgrywkach matematycznych i w czasie rozwiązywania zagadek i zadań wykazywali się znajomością tabliczki mnożenia. Mamy nadzieję, że udział w ŚDTM będzie motywacją do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej.
Dwóch uczniów naszej szkoły Jakub Urbański i Mateusz Kamiński zostało powołanych do reprezentacji U15 (rocznik 2005) Polish Soccer Skills. Powołanie do reprezentacji otrzymują wyłącznie osoby, które w trakcie obozów organizowanych w 2019 roku przez powyższą organizację wykazały się ogromnym potencjałem piłkarskim oraz motorycznym.
Reprezentacja jest projektem, który ma na celu pomóc najbardziej perspektywicznym zawodniczkom i zawodnikom w ich dalszym rozwoju. 14 października br. chłopcy uczestniczyli w ceremonii inauguracyjnej na PGE Narodowym w Warszawie oraz wezmą udział w zgrupowaniu w COS OPO Cetniowo i zagranicznym zgrupowaniu, w trakcie którego zmierzą się z młodzieżowymi drużynami klubów Bundesligi, La Liga, Premier League czy Serie A.
Gratulujemy Kubie i Mateuszowi oraz życzymy kolejnych sukcesów.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z zaprzyjaźnioną klasą Szkoły Podstawowej z Kobylej Góry.
Klasa II c nawiązała współpracę z uczniami klasy II a
Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze.
W zeszłym roku szkolnym, w czerwcu w Kobylej Górze odbyło się
pierwsze spotkanie integracyjne obydwu klas. We wtorek
1 października br. gościliśmy u nas zaprzyjaźnioną klasę II a wraz
wraz z wychowawczynią panią Marią Koperdowską. Spotkanie
rozpoczęliśmy od zwiedzania naszej Szkoły, odwiedziliśmy też inne
klasy młodsze. Potem w naszej sali lekcyjnej było wspólne śpiewanie
piosenek, recytowanie wierszyków i dobra zabawa. Koleżanki
i koledzy z Kobylej Góry z zainteresowaniem wysłuchali historii
o patronie naszej szkoły Przemyśle II. Słodki poczęstunek i drobne
upominki zakończyły spotkanie w szkole.
Następnie wspólnie przeszliśmy do Muzeum Ziemi Kępińskiej.
Tam zwiedziliśmy wystawę „Świat toruńskiego piernika”. Duże
zainteresowanie wzbudził w nas model kogi, czyli żaglowca handlowego,
którym przypływały korzenne przyprawy.
Wzięliśmy udział w warsztatach tworzenia pierników dekoracyjnych.
Była to dla nas niezwykła zabawa, zwłaszcza, że cały czas unosił się
zapach aromatycznych przypraw.
Odbyliśmy również zajęcia muzealne z Elementarza Małego
Muzealnika. Mieliśmy do wykonania zadania o różnym stopniu
trudności. Zostały one zainspirowane historią Kępna i eksponatami
znajdującymi się na wystawie w Muzeum.
Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem przy fontannie
na Rynku.
To był wyjątkowy dzień !
Klasa II c z wychowawczynią Lidią Radczak
30 września 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. Przemysła II uroczyście obchodzono Święto Patrona Szkoły. Świąteczny dzień otwierała audycja przygotowana przez uczniów pod opieką p. Małgorzaty Kuźnik (scenariusz), p. Włodzimierza Jurczeni (oprawa muzyczna) oraz p. Bogdana Giebla (nagłośnienie) na temat ważnych faktów z życia naszego patrona i początków państwa polskiego. Uczniowie przypomnieli sobie różne cenne ciekawostki na temat Przemysła II, związanego kartami historii z naszym rodzinnym miastem. Po zajmującej audycji we wszystkich klasach zespoły uczniowskie wykonały plakaty na temat patrona szkoły i rozwiązały krzyżówki sprawdzające wiedzę dotyczącą jego biografii.
Po krótkiej przerwie kontynuowano świętowanie - w klasowym gronie obchodzono Dzień Chłopca. Męska część klasy obdarowana została upominkami i wspólnie chłopcy z dziewczynkami miło spędzili czas na zabawach i słodkim poczęstunku.
Tego dnia odbyły się także wybory Samorządu Uczniowskiego pod hasłem „Zmień szkołę - idź na wybory!”, w których wzięła udział społeczność szkolna, przygotowując się tym samym do czekających ich w przyszłości obowiązków obywatelskich.
Tegoroczne Święto Patrona Szkoły upłynęło w bardzo pouczającej i przyjemnej atmosferze.
Agnieszka Wiśniowska
Kupujemy podręczniki, zeszyty, przybory, tenisówki na w-f, nowe kapcie… Zastanawiamy się, czy lepszy piórnik typu „jamnik” czy raczej typu „książka”, od razu z wyposażeniem, czy może wszystko osobno. Pióro czy długopis. Zastanawiamy się, jak nasze dziecko poradzi sobie z nauką, czy nawiąże przyjaźnie w nowej grupie. Wakacje przed pierwszą klasą pełne są nowych spraw i nowych myśli, z jakimi musimy się zmierzyć. Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy?
Ola Jurkowska na swoim blogu „Nasze kluski” przedstawia listę umiejętności, jakie zdaniem nauczycieli powinny mieć dzieci przychodząc do pierwszej klasy. Z punktu widzenia rodziców niektóre z nich wydają się nieco wygórowane biorąc pod uwagę naturę sześcio- i siedmiolatków. (Np. pamiętanie o tym, że na przerwie trzeba zjeść kanapkę, a nie tylko biegać z kolegami przerasta możliwości wielu sześciolatków – sięgają po jedzenie, kiedy poczują głód, a swobodna zabawa w ich naturalnym systemie wartości jest priorytetem, żeby nie rzec instynktem). Są takie umiejętności, które kształtują się latami, a pierwszoklasista jest w swoim rozwoju dopiero na początku drogi ich rozwoju. Jednak warto zapoznać się z tym, co sądzą nauczyciele, a wiele z ich sugestii wziąć pod uwagę. Pamiętajmy, że nauczyciel ma pod swoją opieką 25 dzieci i nie da rady zająć się każdym z osobna w każdej sprawie. Dobrze więc, aby rodzice w okresie poprzedzającym pójście do szkoły zwrócili uwagę na ćwiczenie tego, co w szkole bardzo się przyda (i nie jest to czytanie i pisanie). To oszczędzi dzieciom stresu, który i tak jest spory, kiedy tak wiele rzeczy w ich życiu się zmienia. Takie podstawowe, codzienne umiejętności budują też pewność siebie, poczucie bezpieczeństwa i przekonanie o własnej sprawczości u dziecka („potrafię to zrobić sam”).
Nauczyciele podkreślają, że bardzo ważna dla pierwszaków jest samoobsługa. Nauczyciel mający pod swoją opieką ponad dwadzieścioro dzieci nie jest w stanie każdego z osobna ubrać, czy odprowadzić do toalety. Umiejętność samoobsługi jest ważna nie tylko dlatego, że ułatwia i usprawnia pracę nauczycielowi, ale też buduje dziecku dobrą pozycję w grupie rówieśniczej. Dzieci, które potrafią zadbać o swoje potrzeby, są samodzielne i sprawne zyskują uznanie rówieśników. Nie żeby siedmiolatki ceniły szczególnie umiejętność zapinania guzików, ale dostrzegają, że Zosia jest zawsze pierwsza gotowa do wyjścia na boisko, zaś Jasiowi pani musi wiązać buty. Z czasem niesamodzielne dzieci mogą być przez klasę postrzegane jako „dziecinne”, jeśli swoim brakiem zaradności wyróżniają się w klasie. Dobrze jest więc, zanim zacznie się szkoła, przećwiczyć samodzielność w zakresie takich umiejętności jak:
Pierwszaki powinny wiedzieć, co to są zasady bezpieczeństwa i że należy ich bezwzględnie przestrzegać. Zanim dzieci pójdą do szkoły, wpajamy im niektóre z tych reguł – bezpieczeństwa na ulicy, kontaktu z nieznajomymi, czy bezpiecznego zachowania na placu zabaw. Dobrze byłoby, żeby jedną z pierwszych lekcji w szkole nauczyciel poświęcił na omówienie z dziećmi zasad panujących w szkole.
Ważne jest też, aby dzieci znały swoje podstawowe dane – oprócz imienia i nazwiska również adres i numer telefonu do rodziców. Tak na wszelki wypadek.
Choćby dla bezpieczeństwa na początku nauki w szkole dzieci powinny umieć słuchać nauczyciela i stosować się do jego poleceń – kiedy podaje instrukcje związane z nauką, ale też kiedy prosi, by na boisku nie oddalać się samodzielnie od grupy, by „meldować” o wyjściu do toalety itp.
Pierwszaki powinny też wiedzieć, kiedy i jak sygnalizować, że czegoś zrobić nie mogą lub nie potrafią, np. „Proszę pani nie mogę robić fikołków, bo boli mnie szyja”, czy „Proszę Pana nie mogę tego zrobić, bo się boję”. Ważne jest, żeby umiały otwarcie prosić o pomoc, kiedy jej potrzebują i żeby tej pomocy nie nadużywały, jeśli potrafią poradzić sobie samodzielnie.
Mówienie „nie” i obrona własnych granic w relacji z rówieśnikami to ważna umiejętność. Tak, to ważne, by dzieci wiedziały co zrobić, gdy któryś z kolegów czy koleżanek stosuje przemoc (nie tylko fizyczną), manipuluje, czy dokucza.
Nauczmy też dzieci podstawowych zasad prowadzenia rozmowy, np. nieprzerywania mówiącemu, słuchania i sygnalizowania, że chce się coś powiedzieć. W szkole takim sygnałem jest podniesienie ręki – o tym i o innych zwyczajach szkolnych możemy opowiedzieć dziecku. Ważną umiejętnością jest też czekanie na swoją kolej.
Przejrzenie całego szkolnego wyposażenia jeszcze w czasie wakacji dla wielu pierwszaków będzie wielką frajdą. Możemy to wykorzystać, by zapoznać dziecko z jego rzeczami i podpisać je (również strój gimnastyczny i obuwie na zmianę). Pierwszaki powinny wiedzieć, że w zeszycie zapisuje się kartki po kolei, a nie jak popadnie i powinny umieć otwierać książkę na konkretnej stronie. Takie umiejętności będą przede wszystkim ćwiczyć w szkole, ale można je przećwiczyć i wcześniej. Oraz nauczyć pierwszaka obsługi jego szkolnych przyborów – temperowania ołówka i kredek.
Dzieci rozwijają się i uczą nieustannie i to nasze wspólne zadanie.
INFORMUJEMY RODZICÓW, ŻE PROWADZIMY ZAPISY UCZNIÓW DO ŚWIETLICY I NA OBIADY NA ROK SZKOLNY 2019 - 2020.
PROSIMY ZAINTERESOWANYCH RODZICÓW O WYPEŁNIENIE STOSOWNYCH FORMULARZY ZWIĄZANYCH Z REKRUTACJĄ UCZNIÓW I DOSTARCZENIE ICH DO DNIA 18 CZERWCA 2019r. DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ.
ZAPISY TE NIE DOTYCZĄ UCZNIÓW KORZYSTAJĄCYCH Z REFUNDACJI ZA OBIADY.
FORMULARZE DO REKRUTACJI UCZNIÓW SĄ DOSTĘPNE W ŚWIETLICY ORAZ NA SZKOLNEJ STRONIE INTERNETOWEJ.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii KLASA VIII A I VIII C W TRÓJMIEŚCIE.