W sobotę 11 maja 2013 roku w naszej szkole odbył się II Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas VI szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Kępno. Do rywalizacji stanęło 31 uczniów z 7 szkół podstawowych.
Więcej na ten temat czytaj w zakładce KONKURSY.
16 kwietnia 2013 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy na podstawie książki A. A. Milne "Kubuś Puchatek".
Brali w nim udział czniowie klasy III b w składzie: Urszula Wdowiak, Dominik Janicki i Bartosz Gudra oraz uczniowie z klasy III c w składzie: Daria Rak, Wiktoria Szyszka i Natalia Czarczyńska.
Celem konkursu była popularyzacja lteratury dla dzieci, rozbudzanie zamiłowania do czytania książek, rozwijanie zdrowego współzawodnictwa oraz sprawdzenie znajomości treści książek.
Uczetnicy mieli za zadanie wcześniej przeczytać książkę i udzielić pisemnie odpowiedzi na 24 pytania konkursowe.
Wszyscy wykazali się dużą wiedzą z zakresu treści książki. W ostatecznym podsumowaniiu drużyna z klasy III c przewagą 0,5 pkt zajęła I miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Organizatorką i autorką pytań była Renata Niedźwiecka, a wpracach jury brała również udział Agnieszka Wiśniowska.
KAMPANIA ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ!
W kwietniu nasza szkoła przystąpiła do kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.
Jest to ogólnopolska akcja skierowana do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, mająca na celu zachęcać do aktywnego i zdrowego stylu życia. Tegoroczna kampania trwa do 30. listopada 2013r.
Hasłem przewodnim kampanii jest „Na tropie piękna”.
W ramach kampanii uczniowie mogą wziąć udział w kilku konkursach:
Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele plastyki i j. polskiego oraz pedagog szkolny.
W sobotę, 20 kwietnia w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Kępno.
Kępińska „Trójka” już po raz drugi stała się miejscem gminnych „potyczek matematycznych”.
Więcej na ten temat przeczytacie w zakładce KONKURSY.
Sieć internetowa ma bardzo bogatą ofertę i dla wielu osób przebywanie w niej jest ogromnie wciągające. Problem zaczyna się wówczas, gdy czas i sposób użytkowania Internetu wymyka się spod kontroli. Sieć niepostrzeżenie zaczyna rządzić użytkownikiem.
Realizując zadania szkoły wynikające ze Szkolnego Programu Profilaktyki, uczniowie klas I -V w dniach od 21.02. – 26.02.2013r. uczestniczyli w spotkaniach z pedagogami Centrum Profilaktyki "Remedium" w Ostrzeszowie, p. Pauliną Majchrzak i p. Alicją Nosek. Prowadzące realizowały programy profilaktyczne pt. „Dziecko i komputer” skierowany do uczniów klas I - III oraz „Wirtualne uzależnienie” adresowany do uczniów kl. IV-V.
Uczniowie podczas zajęć zapoznali się z zagrożeniami i niebezpieczeństwami wynikającymi z niewłaściwego korzystania z komputera. Uczyli się rozpoznawać sygnały świadczące o tym, że może je spotkać niebezpieczeństwo w sieci, a także symptomy uzależnienia się od komputera i sieci. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, wielu z nich dzieliło się własnymi doświadczeniami związanymi z korzystaniem z komputera. Aktywność uczniów i ich zainteresowanie tematem świadczy o ważkości problemu i konieczności podejmowania dalszych działań profilaktycznych w tym zakresie.
Małgorzata Hałupka
Okres zimy to szczególnie ciężki moment dla zwierząt pzrebywających w schroniskach. W dniu od 29 stycznia do 8 lutego przeprowadzona została w naszej szkole akcja ,,Pomóżmy czworonogom ze schroniska w Niedźwiedziu". Uczniowie do tej akcji podeszli niezwykle chętnie. Zebrano ponad 185 kg różnych produktów: 92 kg suchej karmy, ponad 45 dużych i małych puszek karmy mokrej, około 46 kg kaszy i ryżu i 19 kg makaronu.
Najwięcej darów dostarczyły następujące klasy:
klasa Ia 58 kg
klasa III b 31 kg
klasa IV c 27 kg
Klasy te otrzymały ceryfikat Wielkiego Serca. Wszystkie dary zostały przekazane pani Katarzynie Cichosz kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt ,, AZYL-ZOO" w Niedźwiedziu. Właścicielka schroniska serdecznie dziękuje za te dary. Są one nieocenionią pomocą, szczególnie w okresie zimy.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tę szczytną akcję. obecnie w schronisku przebywa 60 bezdomnych zwierząt. Pragniemy szczególnie podziękować pani Dominice Szymczak za wykonanie ceryfikatów, plakatu i nagród (maskotek piesków), oraz pani Katarzynie Janczyk za pomoc w zbieraniu i przechowywaniu darów.
Mamy wielkie serce i potrafimy się dzielić.
Organizatorka akcji: Lidia Radczak
sieciaki.pl - poznaj bezpieczny Internet
Zapraszamy na stronę www.sieciaki.pl
Sieciaki.pl to duży serwis internetowy dla dzieci w wieku 9-14 lat, propagujący wiedzę o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. W ramach serwisu prowadzone są różne konkursy dla dzieci oraz stale aktualizowany katalog bezpiecznych stron dla dzieci. W serwisie jest zarejestrowanych ponad 216 tysięcy użytkowników.
Małgorzata Hałupka
Korzyści płynące z Internetu są niezaprzeczalne. Umożliwia on wszechstronną komunikację, ułatwia naukę, rozwijanie zainteresowań i dostęp do informacji. Jednak poza treściami o dużych walorach edukacyjnych można znaleźć w sieci wiele nieodpowiednich czy wręcz szkodliwych dla dzieci i młodzieży. Do niedawna uzależnienie od komputera stanowiło w Polsce problem czysto teoretyczny, interesujący głównie specjalistów. W ciągu ostatnich dwóch lat stało się ono problemem realnie występującym, z którym trzeba się zmierzyć.
Komputer – dobrodziejstwo czy zagrożenie? Pod takim tytułem 10 stycznia 2013 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie rodziców z przedstawicielem Centrum Profilaktyki "Remedium" w Ostrzeszowie, panią Pauliną Majchrzak. Prelegentka mówiła zebranym o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą nieodpowiedzialne i nieumiejętne używanie komputera i korzystanie z Internetu.
Coraz młodsze dzieci uczą się posługiwać komputerem, który stanowi dla nich interesującą zabawkę. Zaczynają zwykle od najprostszych symulacyjnych gier sprawnościowych. Z czasem przechodzą do bardziej skomplikowanych gier strategicznych wymagających umiejętności planowania. Zabawa okazuje się niezwykle wciągająca i łatwo prowadzi do uzależnienia się. Dzieci spędzają coraz więcej czasu przy monitorze, tracąc zainteresowanie innymi rodzajami aktywności.
Prelegentka mówiła również o sygnałach, które powinny zaniepokoić rodziców i mogą sugerować, że dziecko może mieć kłopoty związane z korzystaniem z Internetu.
Spotkanie odbyło się w ramach realizacji Szkolnego Programu Profilaktyki, a środki pozyskano z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Małgorzata Hałupka
Nadchodzą święta Bożego Narodzenia, czas w roku, kiedy wszyscy obdarowujemy sie prezentami. Czas, kiedy na każdej twarzy powinien gościć uśmiech, a radość i szczęście wypełniać duże i małe serca. Przy ogromnym zaangażowaniu uczniów i rodziców prowadziliśmy w naszej szkole akcje charytatywne: zbiórki przyborów szkolnych dla naszych uczniów oraz słodyczy dla podopiecznych świetlicy środowiskowej Oratorium "Effatha" w Kępnie. Zorganizowane przedsięwzięcia zakończyły sie sukcesem. Dziękujemy serdecznie wszystkim, ktorzy włączyli się w te akcje. Wasza pomoc jest wyrazem dobroci i chęci niesienia pomocy potrzebujacym, a uśmiechy dzieci, ktore otrzymały te przesyłki są wspaniałą zapłatą za Waszą dobroć.
Jednocześnie z okazji świąt Bożego Narodzenia życzymy wiele dobra, milości, radości, miłej atmosfery przy wigilijnym stole oraz szczęścia w Nowym Roku.
Organizatorzy
Zapraszamy uczniów do współtworzenia internetowej strony szkoły. Uruchamiamy zakładkę "Oczami uczniów", czyli forum amatorów dziennikarstwa i fotografii. W tym dziale chcemy prezentować krótkie relacje z różnych wydarzeń z życia naszej szkoły lub klasy. Mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie zachęci Was do rozwijania umiejętności wyrażania własnych opinii i przelewania ich na papier.
Chcesz spróbować? - skontaktuj się z opiekunami: pedagogiem szkolnym p. Małgorzatą Hałupką lub p. Aleksandrą Feją, wychowawcą kl. IIIb.
„Smok Mądragon daje radę”
czyli jak być bezpiecznym na co dzień
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła po raz drugi do realizacji projektu edukacyjnego pt. „Smok Mądragon daje radę”. Projekt obejmuje szeroko rozumianą tematykę bezpieczeństwa dzieci w najbliższym otoczeniu – w domu, w szkole, na drodze, w Internecie czy podczas zabawy.
Akcja adresowana jest do uczniów klas I. Została przygotowana w konwencji bajkowo – fantastycznej. Jest to zabawna historia przygód kosmicznych bohaterów – Kabecjan, którzy przybyli na Ziemię z ekspedycją badawczą z tajemniczej planety Bezpieczeństwa i Rozwagi. Ich przywódcą i mentorem jest rozważny i niezwykle mądry Smok Mądragon.
Cele ogólne projektu:
Treści programowe projektu:
Polecamy specjalny serwis edukacyjno-informacyjny na temat bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu dziecka
adresowany do dzieci, nauczycieli nauczania zintegrowanego, rodziców, opiekunów, a w nim m.in.:
Małgorzata Hałupka
„Nauczanie historii i literatury utwierdza w poczuciu tego,
co nazywamy tożsamością kulturalną” (Z. Libera),
czyli jak dziś uczyć patriotyzmu?
Po latach nudnych apeli, wieczornic i propagandowych marszy odruchowo odrzucamy imprezy „ku czci”. Czy można jednak obchodzić święta narodowe bez patosu, a wybitne jednostki historyczne pokazywać jako ludzi „z krwi i kości”? Jak uczyć patriotyzmu w dobie zjednoczonej Europy, emigracji zarobkowej, gdy Ojczyźnie nie trzeba poświęcać życia, idąc na wojnę?
Postanowiliśmy w tym roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Kępnie zacząć od zmiany nastroju listopadowego święta. Wbrew szarugom i pochmurnemu niebu uczyniliśmy ten dzień radosnym Świętem Niepodległości. Zorganizowaliśmy dla Wolnej Polski przyjęcie urodzinowe. Zaproszeni goście obdarowali Ojczyznę wcześniej przygotowanymi życzeniami i upominkami. Uczniowie wykonali laurki i przydzielone im zadania, np. flagi, godło, portrety i sobowtóry marszałka Józefa Piłsudskiego oraz piosenki legionowe, a dzieci ze świetlicy szkolnej nawet okazały tort urodzinowy. Szanowna Jubilatka, dzięki uprzejmości Rady Rodziców, wynagrodziła wysiłki cukierkami - kasztankami.
Organizatorki (Elżbieta Mamczak, Katarzyna Guziałek i Agnieszka Wiśniowska ) mają nadzieję, że udało im się połączyć wychowanie patriotyczne, naukę i twórczą zabawę. Sami uczniowie pokazali podczas uroczystości, ile potrafią młodzi patrioci.
Agnieszka Wiśniowska
BOMBA W UCHU!
Słuchaj ciszej – usłyszysz głośniej
Słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki douszne ma fatalne skutki dla naszego zdrowia a większość nastolatków włącza Mp3 , wychodząc z domu i wyłącza dopiero przy zasypianiu. Często jedyną
przerwą w słuchaniu muzyki jest pobyt w szkole.
Wystarczy słuchać zbyt głośno ustawionej muzyki zśnego odtwarzacza przez więcej niż godzinę codziennie przez pięć lat, aby trwale uszkodzić sobie słuch - wynika zń przeprowadzonych przez Unię Europejską - podała Agencja Reuters. Potencjalnie zagrożonych może być nawet 10 milionów młodych Europejczyków. Poza słuchowe skutki działania hałasu są wynikiem powiązań drogi słuchowej z innymi układami centralnymi i wegetatywnymi. Bodźce słuchowe wpływają na wszelkie przejawy życia organizmu. Wpływają na układ krążenia, układ oddechowy, przewód pokarmowy i inne narządy. Hałas wpływa również na zmniejszenie zrozumiałości mowy, zaburza wzrok i rozprasza uwagę. Udowodniono, że hałas jest przyczyną przedwczesnego starzenia się.
Dane z naszego podwórka:
-czterech na dziesięciu gimnazjalistów słucha muzyki powyżej 2 godzin dziennie,
- 30% młodzieży w wieku gimnazjalnym słucha muzyki wykorzystując maksymalną moc decybeli
- prawie 50% młodzieży słucha muzyki zasypiając
* źródło danych : wyniki ankiet przeprowadzonych wśród 200 uczniów Gimnazjum Nr 2 w Kępnie
i Gimnazjum w Krążkowach – opracowanie Katarzyna Tomalkiewicz
Przenośne odtwarzacze muzyki
Dzięki odtwarzaczom osobistym możemy wszędzie słuchać muzyki. Brzmienie ulubionych utworów może nam towarzyszyć w drodze do pracy, podczas spaceru czy na zakupach. Niektórzy ze swoimi MP3 (MP4, iPodami itp.) wprost nie mogą się rozstać. Muzyki z przenośnych odtwarzaczy najczęściej słuchają dzieci i młodzi dorośli. Duża część z nich ustawia głośność na cały regulator. Siła dźwięku, który dociera do ich uszu przez słuchawki może osiągać nawet 120 decybeli. Tymczasem już dźwięk o natężeniu 85 decybeli może wywołać problemy ze słuchem. Szkodliwe dla słuchu jest zbyt długie odtwarzanie muzyki, nawet jeżeli nastawiona jest niezbyt głośno. Uznaje się, że granicą bezpieczeństwa jest słuchanie muzyki na poziomie 80 procent maksymalnej głośności przez 90 minut.
Rodzaj słuchawek
Najlepiej dla słuchu byłoby w ogóle nie używać słuchawek, tylko odtwarzać muzykę przez głośniki. Powietrze działa jak filtr, który rozprasza dochodzące to uszu dźwięki, przez co stają się one łagodniejsze dla ucha. Najbardziej szkodliwe są niewielkie słuchawki douszne, które kompletnie zatykaj ucho i mocno atakują słuch. Najzdrowszym rodzajem słuchawek są wysokiej klasy słuchawki półotwarte.
Rodzaj muzyki
Nie bez znaczenia jest rodzaj muzyki jakiej słuchamy. Wpływ na słuch ma zarówno siła i zmienność natężenia dźwięku, jak również melodia. Muzyka puszczana tzw. salwami (rock, heavy metal) mocniej uszkadza słuch niż płynna muzyka modulacyjna.
Źródło: www. nasze-choroby.pl
Badania wykazują, iż ważny jest nie tylko czas przez jaki słuchamy muzyki, ale również jakich słuchawek używamy i jakiej muzyki słuchami. Zdając sobie sprawę z faktu, iż młodzież trudno przekonać do rezygnacji ze słuchania w ten sposób ulubionej muzyki, chcemy ich przekonać do słuchania na mniej szkodliwych słuchawkach, ograniczeniu czasu słuchania oraz przekonać do słuchania łagodniejszych dźwięków.
Zauważając problem złego oddziaływania na zdrowie słuchania głośnej muzyki przez słuchawki douszne, Stowarzyszenie Uśmiech opracowało Projekt pn ”Słuchaj ciszej – usłyszysz głośniej”, który otrzymał dofinansowanie z Programu "Zdrowe dzieci to nasz kapitał” – szkolne projekty popularyzujące zdrowy styl życia w szkołach oraz w społecznościach lokalnych prowadzonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach programu zorganizowano między innymi konkurs plastyczny na Logo Projektu, przeprowadzono badania ankietowe, przeprowadzono kampanię społeczną uświadamiającą skutki słuchania muzyki przez słuchawki douszne.
Katarzyna Tomalkiewicz – Koordynator Projektu „Słuchaj ciszej – usłyszysz głośniej”
Małgorzata Frala-Kędzior – Stowarzyszenie Uśmiech