Jesienne warszaty cyrkowe
28 listopada w naszej szkole odbyły się Jesienne warsztaty cyrkowe. Udział w nich wzięli rodzicie oraz uczniowie klasy Ic. Zajęcia te były przygotowane w ramach współpracy z fundacją Projektor. Miały one na celu ukazanie dzieciom ciekawych możliwości spędzania czasu wolnego. Jednakże przede wszystkim głównym celem spotkania była wspólna zabawa poprzez wzajemną współpracę.
Dziękujemy za przybycie!
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Akademia z okazji Święta Niepodległości.
PIERWSZAKI Z „ TRÓJKI” WŁĄCZENI DO SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ
Dnia 06. 10. 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Kępnie odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia. Dzieci w tym dniu przybyły do szkoły odświętnie ubrane. Dyrektor Mirosław Grabny powitał pierwszoklasistów, rodziców i przybyłych gości. Uczniowie z Samorządu Szkolnego i klasy III b pod kierunkiem Iwony Balcerek przygotowali część artystyczną oraz zadania, które pierwszaki musiały wykonać, aby zostać pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Wytypowani uczniowie recytowali wierszyki, które odzwierciedlały ich wygląd i cechy charakteru. Za wykonane zadanie podpisywali się pieczęcią odciśniętą własnym kciukiem. Po otrzęsinach uczniowie klas I złożyli uroczyste Ślubowanie na Sztandar Szkoły, a następnie dyrektor Mirosław Grabny wielką, symboliczną kredką pasował uroczyście każdego pierwszaka na UCZNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3. Dzieci otrzymały upominki od Rady Rodziców w postaci plakietek z logo i nazwą szkoły oraz plany lekcji, zakładki do książek, natomiast wychowawcy otrzymali stempelki z ocenami, jakie obowiązują w SP3 w Kępnie. Pamiątkowe dyplomy wręczyli wychowawcy, którymi są: Chałupka Katarzyna ,Grygiel Anna, Hadryś Mariola, Iracka Ewa, Niedżwiecka Renata, Płużka Katarzyna. Na zakończenie wszyscy udali się do swoich sal lekcyjnych na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Iwona Balcerek
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu ,,Dzień Edukacji Narodowej".
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH.
ŚWIĘTO SZKOŁY W „TRÓJCE”.
30 września 2014r. cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 w Kępnie świętowała Dzień Patrona Szkoły.
Na początek uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życia ich patrona podczas niezwykle atrakcyjnego spektaklu teatralnego, przygotowanego przez Alinę Górecką, Lidię Nawrot, Zofię Skotnik, Katarzynę Guziałek, Katarzynę Marczak i Bogdana Giebla. Aktorzy w przepięknych strojach pomogli widowni przenieść się w XIII wiek, aby przedstawić zasługi Przemysła II w dążeniu do odrodzenia potężnego państwa polskiego, rządzonego przez jednego, silnego i niezależnego władcę.
Obchody święta uświetnił również turniej gier i zabaw dla klas I-IV na sali gimnastycznej oraz zawody piłki nożnej, w których uczestniczyły drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kępnie, Szkoły Podstawowej w Mikorzynie i Krążkowach oraz oczywiście gospodarzy. Pierwsze miejsce w turnieju zdobyła reprezentacja klas szóstych naszej szkoły, drugie miejsce przypadło zespołowi szkoły z Mikorzyna, a trzecie miejsce wywalczyła drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 z Kępna.
Dzień wypełniony takimi wrażeniami na długo zostanie w pamięci.
Agnieszka Wiśniowska
Dofinansowanie zakupu podręczników
Do 12. września 2014r. przyjmowane są wnioski o dofinansowanie podręczników szkolnych. Druki można pobierać w sekretariacie szkoły.
Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników może być przyznana:
a) uczniom klas II, III, VI szkoły podstawowej pochodzącym z rodzin, w których dochód nie przekracza 539,00 zł netto na osobę w rodzinie (kryterium dochodowe zapisane w ustawie o świadczeniach rodzinnych),
b) uczniom z rodziny, w której dochód na osobę przekracza to kryterium dochodowe, ale istnieją powody pozwalające dyrektorowi szkoły podjąć decyzję, o udzieleniu uczniowi takiej pomocy.
Powody te, to :
c) uczniom słabo widzącym, niesłyszącym, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego niezależnie od dochodów.
Stypendium szkolne
Urząd Miasta i Gminy rozpoczął już nabór wniosków o przyznanie stypendium szkolnego. Może je otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie oraz innych okoliczności uzasadniających przyznanie pomocy materialnej takich jak bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność itp. Termin składania wniosków – do 15.września 2014r.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej tzn. 456,00 zł netto na osobę w rodzinie.
Podobnie jak w zeszłym roku szkolnym dotowane będą:
W skład stroju mogą wejść:
- koszulka sportowa – 2 sztuki,
- spodenki sportowe – 2 sztuki,
- dres sportowy składający się ze spodni i bluzy sportowej – 1 komplet,
- strój kąpielowy na zajęcia na basenie – 1 sztuka,
- obuwie sportowe przeznaczone do ćwiczeń wewnątrz – 1 para,
- obuwie sportowe przeznaczone do ćwiczeń na zewnątrz – 1 para.
Stypendium szkolne realizowane jest poprzez refundację poniesionych kosztów związanych z edukacją na podstawie faktur lub rachunków imiennych wystawionych na wnioskodawcę.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu zakonczenie V-VI i zakonczenie I-IV
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Niespodzianka dla dzieci z klasy II a.
6 czerwca 2014r. rodzice uczniów klasy II a zostali zaproszeni przez swoje pociechy na program artystyczny z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca.
Po występach i wspólnym poczęstunku rodzice sprawili dzieciom niespodziankę. Wystawili dla nich przedstawienie składające się z czterech bajeczek: „Królewna Śmieszka”, „Czerwony Kapturek”, „Kopciuszek”, „Śpiąca Królewna”. Był to juz kolejny występ rodziców. W zeszłym roku wystawili dla dzieci „Rzepkę”. Mimo różnych zajęć i obowiązków domowych i zawodowych, znaleźli czas na popołudniowe spotkania w szkole, naukę ról, przygotowanie strojów i dekoracji. Przedstawieni bardzo się podobało, o czym świadczył śmiech i gromkie brawa dzieci. Rodzice również świetnie się bawili.
Przedstawienie przygotowali:
Narratorki: Agnieszka Tajnert, Katarzyna Janczyk – Michalska
Księżniczka: Magdalena Woś
Książę: Dawid Szulc
Wróżka: Edyta Kamińska
Wiedźma: Karolina Drozdowska
Czerwony Kapturek: Dominika Szymczak
Kopciuszek: Anna Bollin
Krasnoludki: Justyna Buczkowska, Wioletta Chotomska, Teresa Górecka, Karolina Idasiak, Beata Jarczak
Myśliwy: Paweł Akulicz
Wilk: Radosław Błasek
Babcia: Ewelina Błasek
Dworzanie: Dariusz Tajnert, Rafał Drozdowski
Scenografia: Justyna Marczak, Ewelina Błasek, Justyna Buczkowska, Agnieszka i Paweł Akulicz
Oprawa muzyczna: Edyta Kamińska
Nagłośnienie: Grzegorz Górecki
Wszystkim Rodzicom w imieniu dzieci i wychowawczyni bardzo dziękujemy.
Lidia Radczak
W miniony piątek 9 maja w Kępnińskim Ośrodku Kultury odbyła się sesja naukowa poświęcona postaci Aleksandra hrabiego Fredro.Wnuczka tego wybitnego XIX- wiecznego komediopisarza polskiego - Maria z Fredrów hrabina Szembekowa związana była z pobliskimi Siemianicami, gdzie mieściło się muzeum Aleksandra Fredry. Po krótkim wystąpieniu prezesa Towarzystwa Historycznego imienia Szembeków - Władysława Szeląga, uczniowie naszej szkoły zaprezentowali fragmenty znanej sztuki Aleksandra Fredry pt.,,Zemsta". Role kobiece (Klary i Podstoliny) odegrały uczennice z klasy VI b - Cyntia Pawlak i Nicola Gawlik. Młodzi aktorzy z klas piątych świetnie wcielili się w role głównych bohaterów komedii. Wśród nich byli: Jakub Kmpa, Filip Solecki i Kacper Łakomy z kl. V b, Kacper Zieleziński i Grzegorz Noculak z kl. V c. W roli narratora wystąpiła Dorota Kulczycka z kl. V c, która jako wnuczka Aleksandra Fredry wspomniała o swoich relacjach z dziadkiem i przybliżyła nam realia tamtych czasów. Według znawców rodu Szembeków bardzo przypominała Marię z Fredrów Szembekową. Na zakończenie pięknie zaprezentowały się w ludowym tańcu dziewczęta w strojach z tamtej epoki i chłopcy w ułańskich mundurach. A byli to uczniowie z klasy V b: Julia Jarząb, Zofia Gurdak, Nikola Sobczak i Zuzanna Pastusiak, Jakub Kempa, Filip Solecki, Dominik Kryściak, Jakub Broniecki. Do melodii mazura włączyły się nasze chórzyski: Anna Kulczycka, Zuzanna Dublas i Julia Marynowska z kl. IV a, Urszula Wdowiak z kl. IV b, Dagmara Kłodnicka i Maja Niedźwiecka z kl. V a, Monika Pałosz z kl. IV b, Dagmara Pelc, Katarzyna Fras, Klaudia Nawrot, Paula Czworowska, Wiktoria Wyżnikiewicz i Julia Domagała z kl. V c, Martyna Michalak i Nikola Pacholska z
kl.VI b.
Uczniów przygotowały: Alina Górecka, Katarzyna Guziałek, Lidia Nawrot.
Burmistzr Miasta i Gminy Kępno p. Aniela Kempa podsumowała, że było to niezwykle udane spotkanie z historią i sztuką. Dla nas był to kolejny krok w ożywianiu lokalnego patriotyzmu i poznawaniu historii naszej małej ojczyzny.
Rodzice często borykają się z problemem „złego zachowania” swoich dzieci tj. nieposłuszeństwa i agresji. Psychologia nazywa takie rodzaje zachowań opozycyjno-buntowniczymi bądź zaburzeniami zachowania.
Niezależność dziecka
Wszystkim dzieciom zdarzają się chwile nieposłuszeństwa, braku reakcji na konkretne polecenia czy też nie stosowania się do ogólnych zasad panujących w domu. Nieposłuszeństwo osiąga punkt kulminacyjny w drugim roku życia dziecka i z czasem stopniowo maleje. Wyniki badań wskazują, że normalnie rozwijające się 4-, 5-latki słuchają około dwóch trzecich poleceń rodziców. Te przemijające przypadki nieposłuszeństwa związane są ze zrozumiałą aczkolwiek irytującą ekspresją rozwijającej się niezależności dziecka. Niemniej jednak, jeśli rodzice mają przygotować dziecko do dorosłości, pewien stopień posłuszeństwa jest konieczny.
Polecam cały artykuł w zakładce Pedagog szkolny.
Małgorzata Hałupka
Dni Profilaktyki
Realizując zadania szkoły wynikające ze Szkolnego Programu Profilaktyki, nasi uczniowie w dniach od 08.04. – 09.04.2014r. uczestniczyli w spotkaniach z pedagogami Pracowni Profilaktyki - Empatia w Ostrzeszowie, p. Pauliną Majchrzak i p. Eweliną Chabierską. Prowadzące realizowały programy profilaktyczne pt. „Nie irytuj się” skierowany do uczniów klas I – III, „Przemocy mówimy NIE” adresowany do uczniów kl. IV-V oraz „Czy łatwo się uzależnić – rzecz o alkoholu i narkotykach” przeznaczony dla uczniów kl. VI.
Uczniowie podczas zajęć poznawali zjawisko przemocy i jej wpływu na życie dzieci. Podczas zajęć analizowane były źródła zachowań agresywnych oraz narzędzia reagowania na nią. Celem programu dla uczniów klas VI było wskazanie młodemu człowiekowi zagrożeń wynikających ze stosowania środków psychoaktywnych tj. alkoholu, narkotyków, dopalaczy. Uczniowie poprzez uczestnictwo w zajęciach uczyli się podejmować decyzje chroniące przed negatywnymi konsekwencjami zażywania.
Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, wielu z nich dzieliło się własnymi doświadczeniami związanymi z przeżywanymi emocjami, doświadczeniami w szkole i w domu. Aktywność uczniów i ich zainteresowanie tematem świadczy o ważkości problemu i konieczności podejmowania dalszych działań profilaktycznych w tym zakresie.
Małgorzata Hałupka
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Swieto Niepodleglosci - 8 XI 2013.
Zachowaj Trzeźwy Umysł
Podsumowano kolejną edycję kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Kampania ta odbyła się w całej Polsce już po raz trzynasty, kolejny raz pokazując, że wspólne zaangażowanie wielu środowisk jest sposobem na aktywną profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych i narkotykowych. Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do idei szerzenia trzeźwości umysłu w szkołach i w domach. W ramach tegorocznej kampanii odbyły się dwa konkursy indywidualne - ,,Na tropie piękna" oraz ,,Mały odkrywca". W konkursach plastyczno-literackich uczniowie mieli za zadanie namalować lub opisać piękne miejsce lub osobę, w konkursie ulotkowym odpowiedzieć na pięć pytań.
Podczas Sesji Rady Miejskiej w Kępnie w dniu 18.09.2013r. wręczone zostały nagrody laureatom konkursów. Dyplomy oraz nagrody wręczyła im Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Aniela Kempa wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Kępnie Krzysztofem Dąbrowskim.
W tym roku laureatkami zostały:
Alicja Glazik kl. Va i Joanna Jóźwiak ( kl. I Gimnazjum nr 1)
Serdecznie gratulujemy!
Koordynator
Małgorzata Hałupka
Dofinansowanie zakupu podręczników
Do 16. września 2013r. przyjmowane są wnioski o dofinansowanie podręczników szkolnych. Druki można pobierać w sekretariacie szkoły.
Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników może być przyznana:
Powody te, to :
Stypendium szkolne
Urząd Miasta i Gminy rozpoczął już nabór wniosków o przyznanie stypendium szkolnego. Może je otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie oraz innych okoliczności uzasadniających przyznanie pomocy materialnej takich jak bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność itp.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej tzn. 456,00 zł netto.
Podobnie jak w zeszłym roku szkolnym dotowane będą:
Stypendium szkolne realizowane jest poprzez refundację poniesionych kosztów związanych z edukacją na podstawie faktur lub rachunków imiennych wystawionych na wnioskodawcę.
W piątek 7 czerwca 2013r. z okazji Dnia Dziecka rodzice uczniów z klasy I a przygotowali dla dzieci niespodziankę. Przedstawili inscenizację wiersza J. Tuwima p.t. ,, Rzepka". Do przedstawienia wybrano utwór J. Tuwima z racji tego, że rok 2013 ogłoszony został rokiem Juliana Tuwima. Wywołująca salwy śmiechu inscenizacja, którą zaprezentowali zabanie przebrani i ucharakteryzowani rodzice pierwszoklasistów, wspaniała scenografia i gra aktorska, to musiało zagwarantować sukces. Dzieci nie mogły wyjść z podziwu i już czekają na kolejną bajkę w wykonaniu rodziców.
Lidia Radczak
W dniu 15.05.2013r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli straży pożarnej z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie. Okazją do tego spotkania był realizowany w szkole ogólnopolski program edukacyjny „Smok Mądragon daje radę, czyli jak być bezpiecznym na co dzień”. Przypomnijmy, że było to już drugie spotkanie organizowane w ramach tego projektu. W listopadzie odbyły się spotkania z przedstawicielami kępińskiej policji z wydziału ruchu drogowego i prewencji.
Realizowany projekt obejmuje szeroko rozumianą tematykę bezpieczeństwa dzieci w najbliższym otoczeniu – w domu, w szkole, na drodze, w Internecie czy podczas zabawy. Tym razem akcja adresowana jest do uczniów klas I. Cykl 12 lekcji o bezpieczeństwie prowadzą wychowawcy klas I oraz zaproszeni goście – przedstawiciele służb ratowniczych: policjanci, strażacy, higienistka szkolna. W ramach akcji dzieci otrzymują książki, płyty, znaczki odblaskowe. Każdy, kto uczestniczy w szkoleniu, otrzymuje także certyfikaty.
Realizowany projekt uwrażliwia dzieci na niebezpieczne sytuacje, utrwala w nich prawidłowe reakcje na zagrożenia, uczy praktycznych umiejętności, które pozwolą im czuć się bezpieczniej teraz i w dorosłym życiu. Lekcje dla uczniów obejmują temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zagrożeń przeciwpożarowych, zagrożeń wynikających z przestępczości, kontaktu z nieznajomym, naukę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Spotkanie z przedstawicielami straży pożarnej było podzielone na dwie części. Najpierw uczniowie klas I wysłuchali prelekcji. Poznali charakterystykę zawodu strażaka, harmonogram codziennej służby, zadania przypisane strażakom podczas akcji ratowniczo – gaśniczych. Omówiono zasady bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach zagrożenia dla zdrowia i życia, włącznie z przypomnieniem numerów alarmowych i zasad prawidłowego powiadamiania służb o zdarzeniu.
W drugiej części uczniowie zapoznali się z umundurowaniem strażaka i sprzętem pożarniczym, będącym na wyposażeniu kępińskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej. Największe zainteresowanie wzbudziły dwa wozy strażackie, które w tym dniu pojawiły się na szkolnym boisku. Strażacy interesująco i z zaangażowaniem opowiadali o swojej pracy, równocześnie prezentując elementy ubioru i sprzęt gaśniczy. Nasi uczniowie na długo zapamiętają wizytę niecodziennych gości.
Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty „Młodszego Oficera Kabecjańskiej Straży Pożarnej”.
Małgorzata Hałupka
21 marca br w 51 krajach na świecie odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR. Nasza szkoła przystąpiła również do tego konkursu.
Są już wyniki konkursu. Zapraszamy do działu KONKURSY.
Czy Czerwony Kapturek jest jeden? Otóż nie! Okazuje się, że w każdym kraju jest jakiś Czerwony Kapturek. Wszystkie zmierzają do babci Europy. Tylko wilk jest jeden. Przekonały się o tym dzieci z przedszkola nr 4. We wtorek 7 maja uczniowie z klasy I a uczęszczający na kółko europejskie odwiedzili maluchy z Przedszkola nr 4 i zaprezentowali przedstawienie pt. ,, Czerwone Kapturki po europejsku". Było to pełne humoru, tańca i piosenek przedstawienie, które rozbawiło najmłodszą widownię. Wystąpiło aż osiem Czerwonych Kapturków: z Grecji, Francji, Austrii, Danii, Holandii, Polski, Hiszpanii i Włoch. 8 maja przedstawienie zaprezentowano również w świetlicy szkolnej.
Lidia Radczak