Klasy IVb, VIa, VIb, VIc realizują projekt czytelniczy ph. ,,Zaprzyjaźnij się z Anią z Zielonego Wzgórza”. Celem tego projektu jest m.in. rozwijanie zainteresowań czytelniczych, promocja książki L.M. Montgomery, poszukiwanie różnych możliwości ekspresji we własnych działaniach artystycznych. W ramach projektu podejmowane są różne zadania.
21 stycznia w sali gimnastycznej naszej szkoły spotkały się klasy realizujące projekt czytelniczy. Szóstoklasiści zaprezentowali scenki z życia Ani. Samodzielnie zaprojektowali i przygotowali kostiumy, dekoracje i rekwizyty. Widzowie mieli możliwość obejrzeć na szkolnej scenie pierwszy dzień bohaterki na Zielonym Wzgórzu, a także szkolny dzień, w którym Ania poznaje Gilberta i rozbija tabliczkę na jego głowie oraz fatalny w skutkach podwieczorek Ani z Dianą. Występy klasowych aktorów były bardzo udane. Publiczność nagrodziła ich dużymi brawami.
Kolejną część spotkania wypełnił pokaz mody w wykonaniu klasy IVb. W rytmie wyjątkowej muzyki Mozarta modelki i modele prezentowali ubiory modne w XIX wieku w Kanadzie, w tym okresie, kiedy Ania mieszkała w Avonlea. Widzowie mieli okazję poczuć klimat tamtego okresu i na chwilę przenieść się w tamte czasy. Nie dało się nie zauważyć, że ubrania kobiet były bardzo eleganckie, kolorowe, pełne przepychu. Wszyscy zrozumieli, dlaczego Ania tak bardzo marzyła o błękitnej sukience z bufiastymi rękawami.
Zebrani w sali mogli także podziwiać wystawę prace wykonanych przez szóstoklasistów. Były to portrety bohaterki, projekty stron tytułowych i plakaty o lekturze.
4 listopada i 11 stycznia Uczniów naszej szkoły odwiedzili przedstawiciele Straży Ochrony Kolei🚉. 👉Pan Waldemar Mucha opowiedział o zasadach bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowych⛔️. 👉Uczniowie klasy: Ia, IIIa, VIc, Va, Vc, VIa, IVb, VIIIe dowiedzieli się na czym polega praca w Straży Ochrony Kolei oraz usłyszeli ciekawe zdarzenia, jakie doświadczyli nasi goście na swoich służbach🕵️♀️🔦. Dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas💐👏!
Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś🎶
Zanim zadzwonił ostatni dzwonek kończący pierwszy semestr roku szkolnego 2022/2023 uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Przemysła II w Kępnie spotkali się na wspólnym kolędowaniu🎶.
PCPR w Kępnie, jako lider projektu pn. „Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Powiecie Kępińskim i Ostrzeszowskim” zorganizowało w naszej szkole warsztaty profilaktyki uniwersalnej dla uczniów kl. VIIIa i kl. VIIIb pt. „Bądź bezpieczny w sieci – higiena cyfrowa”. Warsztaty przeprowadzone były przez Centrum Profilaktyki Społecznej pod patronatem prof. Mariusza Jędrzejko. Niestety prof. Mariusz Jędrzejko nie mógł być osobiście na zajęciach. W związku z tym prowadzącą warsztaty była pani Agnieszka Taper – socjolożka, dyrektorka biura Centrum Profilaktyki Społecznej, edukatorka medialna Fundacji Bonum Humanum ( także członek zarządu), której przewodniczy prof. Mariusz Jędrzejko.
Uczniowie otrzymali wiele informacji związanych z korzystaniem z urządzeń cyfrowych i Internetu oraz nt. zagrożeń z tym związanych. Uświadomili sobie, jak łatwo można uzależnić się od telefonu czy komputera, z jaką ostrożnością zawierać znajomości w sieci, z jakimi nieodpowiednimi treściami mogą się spotkać w sieci. Uczniowie poznali zasady higieny cyfrowej, która ma ogromne znaczenie w procesie nauki, a szczególnie w sytuacji przygotowywania się do egzaminu w kl. VIII.
Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, uczestniczyli w dyskusji. Było to dla wszystkich interesujące spotkanie.
Dziękujemy
FERIE NA SPORTOWO
Serdecznie zapraszamy klasy I-IV do udziału w zajęciach sportowych organizowanych w naszej szkole w pierwszym tygodniu ferii na dużej sali gimnastycznej
Rozkład zajęć:
Poniedziałek
Gry i zabawy ruchowe
Klasy I-II
Wtorek
Gry zespołowe
Klasy III-IV
Środa
Gry i zabawy ruchowe
Klasy I-II
Czwartek
Gry zespołowe
Klasy III-IV
Piątek
Podsumowanie- gry i zabawy ruchowe
Klasy I-IV
Godzina 9.00-11.00
ZAPISY CAŁY TYDZIEŃ U WYCHOWAWCY do 27.01.
Organizatorki: Magdalena Górecka, Ewa Nowicka, Katarzyna Jeziorna, Katarzyna Tyc
ZAPRASZAMY DO AKTYWNOŚCI RAZEM Z NAMI
,,Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kępnie
,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II
Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. Niesie ze sobą radosną nowinę, przepełnioną miłością, otwartością na zmianę w nas samych, zarówno wśród dzieci, ale i dorosłych.
,,Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających opowieści o magii Świąt Bożego Narodzenia. Pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę, jaka może zajść w człowieku pod wpływem świątecznej atmosfery.
20 grudnia 2022r. uczniowie z klas: II c, VI b oraz VI c przenieśli na scenę Domu Katolickiego w Kępnie tą nadzwyczajną sztukę. Na scenie nie zabrakło wyjątkowych dialogów i doskonale dopasowanej do nich muzyki. Przedstawienie wzbogacił artystyczny taniec z szarfami do muzyki Vivaldiego w wykonaniu uczennic z klasy IV a, VI b, VIII c, VIII d i VIII e. Dopełnieniem spektaklu było wzruszające wykonanie utworu pt. ,,Noel" Pani Alicji Sennik i taniec aniołów prezentowany przez dziewczynki z klasy II a, II c i III c. Obecność muzyki, piosenek, tańca oraz gry świateł dodał sztuce wyjątkowego uroku, a cały występ harmonijnie współgrał z zamysłem Dickensa. Stroje dzieci odzwierciedlające czasy dziewiętnastowiecznej Anglii nadały niesamowity charakter temu przedsięwzięciu. Najcenniejszą rzeczą, była jednak wspaniała gra naszych mądrych i zdolnych aktorów.
Występujących do spektaklu przygotowały nauczycielki: s. Małgorzata Lachowska, Katarzyna Jeziorna, Joanna Kurczewska i Lidia Surdyk.
Swoją obecnością na spektaklu zaszczycili: Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Piotr Psikus, Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury UMiG Małgorzata Frala-Kędzior, zastępca naczelnika Karolina Górecka oraz rodzice i uczniowie.
W środę 21.12.2022r. swoich kolegów i koleżanki mieli okazję zobaczyć uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Przemysła II w Kępnie wraz z nauczycielami.
Występ młodych artystów wywarł wielkie wrażenie na publiczności. Z ust wielu osób popłynęły słowa uznania i gratulacje .
Kolejne przedstawienie świąteczne już za rok, z niecierpliwością czekamy na to, co zobaczymy na scenie.
Świąteczny spektakl odbył się dzięki olbrzymiemu wsparciu organizacyjnemu rodziców oraz życzliwości ks. proboszcza Krystiana Szenowskiego, który udostępnił salę Domu Katolickiego.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA Z BIBLIOTEKĄ
Obchody tegorocznego święta misia połączone były z różnymi atrakcjami przygotowanymi dla uczniów klas 1-3. We wszystkich klasach 1-3 zostały przeprowadzone zajęcia czytelnicze, na których dzieci mogły zapoznać się z fragmentami książki pt. „Niedźwiedź w wielkim mieście”, które prezentowali im starsi koledzy i koleżanki z Samorządu Uczniowskiego. Młodsi uczniowie przypomnieli sobie także szczegóły dotyczące historii święta , rozwiązywali różne „misiowe” zagadki oraz wykonywali pracę plastyczną związaną z prezentowaną lekturą.
Imprezie towarzyszyła także wystawa prac konkursowych -misi wykonanych ze skarpetek lub rękawiczek. Wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie zostali nagrodzeni słodkim smakołykiem ufundowanym przez Radę Rodziców.
Plastyczne warsztaty masek karnawałowych
19 stycznia w naszej szkole odbyły się plastyczne warsztaty tworzenia masek karnawałowych. Piętnaścioro uczniów pod okiem opiekunów- p. A. Fei i A. Wiśniowskiej- wykonało prace, które zasilą loterię fantową podczas zbliżającego się sobotniego balu (28.01.2023r), z której dochód w części zostanie przeznaczony na pomoc w leczeniu uczennicy
z naszej szkoły.
Święta tuż, tuż…
Aby poczuć atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, uczniowie klasy 2b uczestniczyli w bożonarodzeniowych warsztatach.
Warsztaty poprowadziła pani Katarzyna Pacyna, mama Oliwii. Uczniowie z zapałem wykonywali piękne ozdoby, wykazując się pomysłowością i kreatywnością. Każdy z dumą i radością zaniósł do domu własnoręcznie wykonany stroik, aby stał się ozdobą świątecznego stołu. Wykonane wianki ozdobiły okna sali lekcyjnej.
W czwartek 24.11.2022r. odbyło się kolejne spotkanie naszych uczniów z przedstawicielami KPP i PSP w Kępnie w ramach projektu edukacyjnego „Wspólnie dla bezpieczeństwa mieszkańców Powiatu Kępińskiego. Tym razem w spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas IV, V, VII oraz VIIIe i VIIIf.
Podczas spotkania gościliśmy w naszej szkole Wicestarostę Kępińskiego Alicję Śniegocką, funkcjonariusza KPP w Kępnie – profilaktyka p. Rafała Stramowskiego i przedstawiciela Wydziału Ruchu Drogowego KPP p. S. Łuszczek oraz przedstawiciela PSP p. Mateusza Grzesiaka. Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat zagrożeń, które codziennie mogą wpłynąć na ich bezpieczeństwo.
Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu, chętnie odpowiadali na zadawane pytania i z wielkim zainteresowaniem słuchali prelekcji. Na koniec funkcjonariusze przekazali uczniom drobne upominki. Dziękujemy za wspaniałe zajęcia.
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ
21 listopada celebrowaliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Była to inicjatywa Rady Samorządu Uczniowskiego. Podjęto wiele miłych działań:
Wszyscy uczniowie - uśmiechali się do każdego, witali koleżanki/kolegów miłym słowem, nosili symbol życzliwości, starali się zrobić dobry uczynek.
Klasy – wykonały i powiesiły na drzwiach swoich sal lekcyjnych symbol życzliwości ,wybrały Klasową Królową Życzliwości i Klasowego Króla Życzliwości, spisały dobre uczynki, które zostały umieszczone na SZKOLNYM DRZEWIE ŻYCZLIWOŚCI.
Chętni uczniowie - wykonali pracę plastyczną promującą życzliwość (mini plakat).
Wiemy, że warto być życzliwym, ponieważ drobne gesty, zwykłe, miłe słowa mogą odmienić czyjś dzień.
Wolontariuszki Klubu 8 Wspaniałych odwiedziły Przedszkole Samorządowe nr 5 w Kępnie. Uczennice czytały młodszym dzieciom bajki o zwierzątkach co dodatkowo uatrakcyjniły swoimi strojami. Przedszkolaki z uwagą słuchały starszych koleżanek, a na koniec gromkimi brawami a nawet tańcem podziękowały za wprowadzenie ich w bajkowy świat.
We wtorek. 15.11.2022r. odbyło się spotkanie uczniów klas VI i VIIIa, b, c,d w ramach projektu edukacyjnego „Wspólnie dla bezpieczeństwa mieszkańców Powiatu Kępińskiego”, podczas którego gościliśmy w naszej szkole Naczelnika Wydziału Zarządzania Projektami i Promocji Powiatu Pana Pawła Jeziornego, Zastępcę Komendanta Powiatowej Policji mł. insp. Mirosława Wiśniewskiego, funkcjonariusza KPP w Kępnie - profilaktyka sierż. szt. Filipa Ślęka oraz przedstawiciela PSP st. kpt. Mateusza Grzesiaka. Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat zagrożeń, które codziennie mogą wpłynąć na ich bezpieczeństwo.
Pan Filip Ślęk przypomniał uczniom zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym na różnych pojazdach, m.in. elektrycznych hulajnogach, rowerach oraz jak bezpiecznie poruszać się pieszo. Pan policjant podkreślał jak ważne dla naszego bezpieczeństwa jest noszenie podczas jazdy kasku oraz ochraniaczy. W czasie prelekcji mundurowy przekazał także uczniom informację dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich za popełnione przez nich czyny oraz przejawy demoralizacji. Poruszono tematy agresji wśród młodzieży oraz wulgarnego i agresywnego zachowania w stosunku do rówieśników. Funkcjonariusz szczególną uwagę zwrócił na zagrożenia płynące z Internetu oraz niewłaściwego korzystania z telefonów komórkowych poprzez robienie ośmieszających zdjęć lub filmów i ich publikowanie w sieci.
Następnie głos zabrał Pan Mateusz Grzesiak, który przedstawił uczniom w jaki sposób poprzez nieodpowiednie ładowanie telefonu może dojść do pożaru. Podkreślił również, iż z powodu zaczynającego się sezonu grzewczego, możemy być narażeni na zatrucie tlenkiem węgla.
Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu, chętnie odpowiadali na zadawane pytania i z wielkim zainteresowaniem słuchali prelekcji. Na koniec funkcjonariusze przekazali uczniom elementy odblaskowe poprawiające widoczność na drodze. Dziękujemy za wspaniałe zajęcia.
Dnia 10 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej w Nr 3 im. Przemysła II w
Kępnie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
na pamiątkę 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przede
wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas
refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń
poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację
polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w
czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Podczas tej
uroczystej akademii zaśpiewano dla wolnej Polski i utworzono alfabet Niepodległej.
Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły
zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w
zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i
pradziadków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i
historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz
pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. W czasie
uroczystości nie zapomniano o naszych sąsiadach z Ukrainy, którzy obecnie
przeżywają chwile grozy, dlatego został zaśpiewany ich hymn narodowy, aby nie
tracili nadziei.
Akademię przygotowały Panie Elżbieta Mamczak, Agnieszka Wiśniowska,
Aleksandra Feja, Katarzyna Marczak oraz Pan Włodzimierz Jurczenia.
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Bezpieczna droga do szkoły”.
Partnerem konkursu jest Komenda Powiatowa Policji w Kępnie.
Mając na uwadze konieczność stosowania działań profilaktycznych już od 8 lat tradycją Szkoły Podstawowej nr 3 im. Przemysła II w Kępnie jest organizowanie konkursu plastycznego dla uczniów klas I-III pt. „Bezpieczna droga do szkoły”. Konkurs jest odpowiedzią na potrzeby najmłodszych uczniów naszej szkoły i ma na celu naukę bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.
Podczas uroczystości Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kępnie mł. insp. Mirosław Wiśniewski wręczył uczestnikom konkursu nagrody wyróżnienia za udział w konkursie oraz nagrody za najlepsze trzy prace, wyłonione spośród wielu wspaniałych rysunków przygotowanych przez uczniów SP nr 3. Organizatorzy konkursu (nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej): Anna Grygiel, Katarzyna Jeziorna i Katarzyna Płużka wręczyły nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 3 im. Przemysła II w Kępnie.
Podczas spotkania została przeprowadzona pogadanka profilaktyczna na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez policjantów Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej – starszego sierżanta Rafała Stramowskiego i starszego sierżanta Marcina Kosińskiego. Swoją obecnością zaszczycił sierż. PYREK – maskotka Wielkopolskiej Policji. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali od policjantów słodki upominek oraz mogli zrobić pamiątkowe zdjęcie z sierż. Pyrkiem w roli głównej.
W konkursie wzięło udział 32 uczniów. Wyróżnione zostały prace następujących uczniów:
I miejsce: Oliwia Sikora kl. IIIc,
II miejsce: Franciszek Paprocki kl. IIc,
III miejsce: Matylda Woźniak kl. Ia,
Wyróżnienie: Oliwier Fiołka kl. Ib,
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy sukcesu!
KLASY VIII C I VIII E NA WYCIECZCE W KRAKOWIE
18-19 października 2022 r. klasy VIII C i VIII E spędziły w Krakowie. Pogoda była sprzyjająca, a więc udało nam się dużo zwiedzić. Spacer rozpoczęliśmy na bulwarach wiślanych. Dotarliśmy do smoka wawelskiego i pomnika wiernego psa Dżoka. Następnie poznawaliśmy historyczny zespół miasta: wspięliśmy się na Wawel, podziwialiśmy zamkowe krużganki oraz wnętrze katedry z kryptami wieszczów, królów i bohaterów narodowych, dotykaliśmy serca Dzwonu Zygmunta. Ze wzgórza wawelskiego dotarliśmy na Rynek Główny. W kościele Mariackim zachwyciliśmy się Ołtarzem Wita Stwosza. Po wysłuchaniu hejnału mariackiego i obejrzeniu straganów pod Sukiennicami przeszliśmy do Collegium Maius. Następnie zjedliśmy obiad w restauracji w zabytkowym budynku na ul. Floriańskiej, poczym udaliśmy się pod Barbakan i pomnik Grunwaldzki. Stąd już tylko parę kroków mieliśmy do największej galerii krakowskiej.
Kolejny dzień spędziliśmy w uroczej dzielnicy Kazimierz. Zaczęliśmy od zwiedzania części żydowskiej, gdzie czas jakby się zatrzymał. Widzieliśmy synagogi, cmentarz, zabytkowe kamienice z dawnymi sklepami oraz słynne podwórko Schindlera. W części chrześcijańskiej po krótkim relaksie na placu Wolnica odwiedziliśmy dwa monumentalne kościoły ufundowane przez Kazimierza Wielkiego: kościół Bożego Ciała i św. Katarzyny. Potem udaliśmy się na Skałkę i kosztowaliśmy wody leczniczej z cudownego źródełka św. Stanisława. Na koniec znów przespacerowaliśmy się na Rynek Główny, aby kupić pamiątki i zjeść obiad. Wieczorem wróciliśmy do domów pełni pozytywnych wrażeń.
DYSKOTEKA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Jesteście młodzi, łapcie chwile.
Pytacie, po co?
Raz się żyje!
Tym hasłem, możemy podsumować pierwszą dyskotekę, która odbyła się w tym roku szkolnym. Uczniowie klas IV - VIII rewelacyjnie bawili się w środę 26 października 2022 r. na zorganizowanej z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego imprezie. Głównym celem dyskoteki była integracja uczniów poprzez wspólną zabawę. O świetną muzykę zadbał DJ Marcin Berski, który zapewnił także profesjonalne oświetlenie i efekty specjalne.
Podczas dyskoteki można było zakupić w sklepiku smaczne przekąski i napoje.
Uczniowie bawili się fantastycznie! Do domu wracali zadowoleni z uśmiechami na twarzach. Dziękujemy uczniom za wspaniałą zabawę! Zapraszamy na kolejną imprezę!
Moduł Pedagog szkolny został zmodyfikowany